Δυο μεγάλα ματς περιλαμβάνει η φάση των «16» του Κυπέλλου, όπου ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό (17/1-21.00) και ο Άρης την ΑΕΚ (17/1-19.30)

Vistabet – Αμέτρητα ειδικά στοιχήματα στο Κύπελλο!

Ο Ολυμπιακός απέσπασε ισοπαλία 1-1 στη Λεωφόρο και πλέον υποδέχεται τον Παναθηναϊκό με μοναδικό στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί όπου περιμένει ο Ατρόμητος. Οι Πειραιώτες επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν με άγχος 3-2 της Κηφισιάς, αν και για ένα ημίχρονο έπαιζαν με παίκτη λιγότερο. Ο Ελ Αραμπί, ο πρωταγωνιστής της ομάδας στις δυο τελευταίες νίκες (με Πανσερραϊκό και Κηφισιά) τραυματίστηκε και θα χάσει την αναμέτρηση, όπως και ο τιμωρημένος Ρέτσος. Οσον αφορά την παράδοση, απόλυτη ισορροπία στα έξι τελευταία ματς στον Πειραιά, με τις δυο ομάδες να μετρούν από δυο νίκες.

Ο Παναθηναϊκός είδε στις καθυστερήσεις τον Λιβάι Γκαρσία να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα και να χάνει ένα μεγάλο διπλό (2-2) μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια απέναντι στην ΑΕΚ. Πολύ καλή εμφάνιση για τους «Πράσινους», με τον Τερίμ να δοκιμάζει πρόσωπα και να μένει ικανοποιημένος. Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο αναζητά και την πρόκριση στα προημιτελικά. Κόντρα στον Ολυμπιακό είχε ένα καλό β’ ημίχρονο, όπου ισοφάρισε, ενώ διεκδίκησε και τη νίκη. Ωστόσο, θα παρουσιαστεί χωρίς τον σκόρερ, μιας και ο Ιωαννίδης τραυματίστηκε στην αναμέτρηση με την Ένωση.

cta_box_bg
Vistabet - Αμέτρητα ειδικά στοιχήματα στη EuroLeague! Εγγραφή
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

Εντυπωσιακός ο Άρης στο Αγρίνιο, διέλυσε με 4-0 τον Παναιτωλικό, παρά το γεγονός πως παρουσιάστηκε με αρκετά νέα πρόσωπα. Οι «Κίτρινοι» παραμένουν κοντά στην τετράδα, ωστόσο ο πρωταρχικός τους στόχος είναι η πρόκριση στο Κύπελλο. Άλλωστε, απέσπασαν λευκή ισοπαλία στη Νέα Φιλαδέλφεια κόντρα στην ΑΕΚ, σε ένα ματς που περιόρισαν αισθητά τον αντίπαλο. Σημαντικές απουσίες για τον Μάντζιο σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Η ΑΕΚ καρπώθηκε στο τέλος το βαθμό από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό χάρη στο τέρμα του Λιβάι Γκαρσία. Δεν εντυπωσίασε με την εικόνα της, ωστόσο δεν έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για τον τίτλο. Η υπεράσπιση του τίτλου περνά από το «Βικελίδης» και η ΑΕΚ των σημαντικών απουσιών στην άμυνα θα επιδιώξει να πάρει την πρόκριση. Από δυο νίκες μετρούν Άρης και Ένωση στα τέσσερα τελευταία ματς στη Θεσσαλονίκη.