Με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ξεχωρίζουν τα δύο σπουδαία ντέρμπι την Τετάρτη σε «Κλεάνθης Βικελίδης» και «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ (19:00) και μετά το 0-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια οι δύο ομάδες μας προϊδεάζουν για ένα σπουδαίο παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς, με δεδομένο ότι έχουν μείνει πίσω (5η θέση) στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος, έχουν τοποθετήσει ψηλά τον πήχη στον θεσμό του Κυπέλλου. Επίσης, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου βρίσκονται σε καλή φόρμα. Συμπλήρωσαν τρία σερί ματς αήττητοι και την Κυριακή νίκησαν 4-0 τον Παναιτωλικό. Επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο Μορόν, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο Αγρίνιο.

Η ΑΕΚ στα δύο τελευταία ματς με Άρη και Παναθηναϊκό σε Κύπελλο και πρωτάθλημα μετράει ισάριθμες ισοπαλίες. Απέναντι στους «πράσινους» γλίτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις, όμως για ακόμη ένα ματς εμφάνισε επιμονή στο παιχνίδι της. «Αγκάθι» για τον Ματίας Αλμέιδα η απουσία του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος στα τελευταία 5 ματς πρωταθλήματος έχει σκοράρει 7 γκολ!

Άρης – ΑΕΚ
1: 3.50 | Χ: 3.25 | 2: 2.20

Δύο ώρες αργότερα τα βλέμματα όλων θα πέσουν στο «αιώνιο» ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στο Φάληρο. Το 1-1 της πρώτης αναμέτρησης «φωτογραφίζει» μια ρεβάνς που θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

cta_box_bg
Combo Προσφορά* χωρίς κατάθεση στη Novibet ΕΓΓΡΑΦΗ
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες (2-3) κόντρα στην Κηφισιά, όμως ο Κάρλος Καρβαλιάλ ψάχνει ένα μεγάλο αποτέλεσμα για να επαναφέρει τον ενθουσιασμό στις τάξεις του συλλόγου. Θα απουσιάσουν οι Ρέτσος και Ελ Αραμπί.

Στον Παναθηναϊκό ο τρόπος που χάθηκε η νίκη (στις καθυστερήσεις) στο ντέρμπι με την ΑΕΚ έφερε απογοήτευση, αφού πλέον οι «πράσινοι» έχουν συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας τον ΠΑΟΚ. Ο Φατίχ Τερίμ θα κληθεί να βρει λύσεις στην κορυφή της επίθεσης, αφού ο Ιωαννίδης τέθηκε «νοκ άουτ». Για βασικός προορίζεται ο Σπόραρ, ο οποίος σε 5 ντέρμπι με τον Ολυμπιακό έχει σκοράρει δύο φορές.